Jak wybrać odpowiedni mikrosilnik czy frezarkę? - Saeshin
Saeshin - sprzęt stomatologiczny
Strona główna O firmie Produkty Informacje i Nowości
Menu

Jak wybrać odpowiedni mikrosilnik czy frezarkę?

Na rynku istnieje szeroka gama mikrosilników i frezarek. Decydując się na zakup należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów.

Na wstępie należy podkreślić, że określenia mikrosilnik, frezarka a niekiedy również wiertarka są używane zamiennie dla opisania tego samego urządzenia. Użytkownicy najczęściej mają na myśli całe urządzenie – zasilacz i końcówkę.

Dobór konkretnego określenia zależy od wykonywanej profesji:

 • technik protetyk - mikrosilnik protetyczny lub frezarka,
 • kosmetyczka - frezarka (do tipsów, do pedicure),
 • chirurg stomatolog - wiertarka chirurgiczna.


Podzespół całego urządzenia zawierający silnik z kolei bywa określany jako końcówka, silnik, mikromotor, prostnica, mikrosilnik. W przypadku tego ostatniego widać wieloznaczność słowa, z którą to wieloznacznością należy się pogodzić i mieć ją na uwadze, gdy zachodzi konieczność sprecyzowania.

Z kolei narzędzia wkładane do końcówki (prostnicy) to: wiertło, frez, narzędzie, końcówka. Jak widać i tutaj występuje wieloznaczność i należy mieć na uwadze punkt widzenia.Istnieje wiele kryteriów, którymi należy się kierować podczas wyboru mikrosilnika. Spróbujemy je przybliżyć i w ten sposób pomóc w wyborze właściwego urządzenia.Estetyka


Estetyka jest kryterium bardzo subiektywnym, chociaż z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że gładkie zaokrąglenia solidnej plastikowej obudowy STRONG 207 czy STRONG 206 są bardziej estetyczne niż kanciaste rozwiązanie metalowej skrzynki STRONG 90N. Długie dyskusje można prowadzić na temat estetyki zestawu STRONG 207B/120II. Z pewnością na estetykę postawią osoby, które używają urządzenia bezpośrednio przy kliencie – kosmetycy czy stomatolodzy. Nie muszą się estetyką przejmować osoby pracujące w warsztatach czy pracowniach, do których klienci nie docierają bezpośrednio – jubilerzy czy technicy protetyki.

Częstotliwość użytkowania


Jeżeli mikrosilnik ma być używany sporadycznie (np. drobne poprawki protez w gabinecie stomatologicznym, tipsy jako poboczna działalność studia kosmetycznego), to nie ma większego sensu kupowanie drogiego urządzenia o szerokiej funkcjonalności dodatkowej. Warto przyjrzeć się modelowi STRONG 207B/102L lub jego starszemu odpowiednikowi STRONG 90N/102L.

Frezarka może jednak być podstawowym narzędziem, z którego przez cały dzień korzysta np. technik protetyk. W takiej sytuacji należy zdecydowanie zadbać o funkcjonalność i wygodę. Przykładowym urządzeniem jest bezszczotkowy mikrosilnik FORTE 200 umożliwiający sterowanie kolanem lub szczotkowy STRONG 206/103L umożliwiający podłączenie 2 końcówek do jednego sterownika.
Ciekawym kompromisem jest model 207S/107 wykonany na silniku szczotkowym. Zasilany jest jednak ze sterownika w pełni kontrolowanego przez procesor, przez co jest w stanie doskonale kontrolować prędkość obrotową i obciążenie.

Stosowane narzędzia (końcówki)


W większości przypadków istnieje konieczność współpracy z frezami lub wiertłami o znormalizowanej średnicy trzpienia 2.35mm. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie na Polskim rynku praktycznie gwarantujące zgodność mikrosilnika i narzędzia.

Wszystkie mikrosilniki przystosowane do bezpośredniego osadzenia narzędzia posiadają zamki typu chuck, które otwiera się i zamyka obracając pierścień znajdujący się wokół zamka. Nie ma potrzeby korzystania z żadnych dodatkowych narzędzi (kluczy, zębatek, śrubokrętów).

Wyjątki stanowią mikrosilniki z tzw. końcówka ISO wymagające założenia prostnicy lub kątnicy (narzędzia stosowane przez stomatologów i implantologów) STRONG 207B/108EI i X-Cube oraz STRONG 203/130 umożliwiający bezpośrednie osadzanie narzędzi o średnicy trzpienia od 0-4mm, wymagający kluczyka.

Sposób operowania narzędziemMożemy tutaj wyróżnić dwa podstawowe sposoby: mikrosilnik trzymany w ręce lub osadzony w uchwycie. Te ostatnie posiadają nieco inną oprawkę wokół zamka umożliwiającą łatwy montaż w znormalizowanym uchwycie. Przykładem jest model prostnicy STRONG 102LS dostępny w komplecie z frezarką SURVEYOR lub STRONG 230/130 z metalową oprawką wokół głowicy.

Narzędzia przeznaczone do trzymania w dłoni (STRONG 207A/102L, STRONG 206/103L, FORTE 200) są ergonomicznie ukształtowane i posiadają chropowatą powierzchnię zapobiegającą ślizganiu się narzędzia.

Płynna regulacja obrotów


Wszystkie mikrosilniki posiadają możliwość wyboru kierunku oraz regulacji prędkości obrotowej. Zależnie od wykonania odbywa się to bądź jedynie za pomocą pokrętła na zasilaczu (STRONG 90N/102L, STRONG 207B/102L, STRONG 207B/108EI) lub dodatkowo przy pomocy pedału (STRONG 207A/102L, STRONG 206/103L) lub jeszcze dodatkowo za pomocą przycisku obsługiwanego kolanem (FORTE 200). We wszystkich tych przypadkach regulacja odbywa się płynnie. Wyjątkiem jest STRONG 230/130 w którym regulacja odbywa się stopniowo.

Każde urządzenie posiada sterownik nożny, który umożliwia przynajmniej włączenie mikrosilnika.

Wykonania specjalne


Koniecznie trzeba wspomnieć o wykonaniach mniej powszechnych.

Dla chirurgów stomatologów


Jednym z nich jest mikrosilnik implantologiczny X-Cube. Jego cechy szczególne to:
 • mikrosilnik typu ISO (wymaga założenia kątnicy, która jest na wyposażeniu),
 • posiada własną pompę do płynu fizjologicznego,
 • płyn fizjologiczny może być podawany na wiertło, jak również środkiem wiertła bezpośrednio do pola operacyjnego,
 • podawana ilość płynu fizjologicznego jest kontrolowana i można ją ustawić,
 • moment obrotowy na wiertle (z uwzględnieniem przełożenia kątnicy) jest kontrolowany, przekroczenie oporu powoduje zatrzymanie silnika,
 • wszystkie parametry są ustawiane na sterowniku (również przełożenie kątnicy),
 • sterownik posiada 10 pozycji pamięci, w których można przechowywać najczęściej używane zestawy parametrów,
 • sterownik nożny jest tak rozbudowany, by nie było konieczności dotykania rękami przycisków na zasilaczu.


Dla gabinetów stomatologicznych lub weterynaryjnych


Ciekawym rozwiązaniem jest również STRONG 207B/108EI. Jest to urządzenia wyposażone w mikrosilnik typu ISO wymagający założenia kątnicy lub prostnicy. Może być wykorzystywany przez lekarzy stomatologów, weterynarzy lub do prostych zabiegów w chirurgii stomatologicznej.

Dla mechaniki precyzyjnej


Inną ciekawostką jest mikrosilnik STRONG 230/130. Jego dwa atuty to dobre osiągi (moc i moment obrotowy) oraz możliwość bezpośredniego osadzania narzędzi o średnicy trzpienia od 0-4mm. Te właściwości umożliwiają wykorzystanie go do obróbki twardych materiałów lub do napędzania narzędzi rotacyjnych o niestandardowej średnicy trzpienia. Precyzja wykonania głowicy pozwala na wiercenie lub frezowanie z dużymi dokładnościami.

Higiena i aseptyka


Każdy typ mikrosilnika pozwala na osiągniecie pewnego poziomu aseptyczności. Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę, jakiego rodzaju prace czy zabiegi będą nim wykonywane.

Przy obróbce przedmiotów (tam gdzie nie jest celem jakakolwiek ingerencja w ludzkie ciało) wystarczy utrzymywanie czystości na stanowisku pracy i regularne usuwanie z urządzenia pyłu i innych zanieczyszczeń. Należy to robić przy pomocy wilgotnej szmatki.

W przypadku ingerencji w ludzkie ciało, ale nie na otwartej ranie (manicure, pedicure, również obróbka paznokci), warto końcówkę dodatkowo przetrzeć szmatką zwilżoną w alkoholu. Zdecydowanie należy również zadbać o aseptyczność narzędzi (dezynfekcja i autoklawowanie lub inna metoda sterylizacji frezów i wierteł – tu należy sprawdzić wytyczne producenta).

Gdy wykonujemy zabiegi na otwartej ranie, jak w przypadku stomatologii czy implantologii, konieczne staje się dokładne czyszczenie, dezynfekcja (z reguły metodami chemicznymi) i sterylizacja (najczęściej za pomocą autoklawu). Wszystkie prostnice, kątnice i mikrosilniki typu ISO produkowane przez firmę SAESHIN można sterylizować za pomocą autoklawu po uprzednim ich przygotowaniu zgodnie z instrukcją obsługi.


W każdym przypadku należy zapobiegać przedostaniu się płynów do jakichkolwiek części mikrosilnika. Mogą one spowodować zniszczenia części mechanicznych oraz zwarcia w instalacjach elektrycznych.

Gwarancja


(Niniejszy opis nie stanowi warunków gwarancji.)
Wszystkie sprzedawane przez nas urządzania są objęte gwarancją 12 miesięcy od daty zakupu. Większość napraw wykonujemy „od ręki”. Oznacza to, że urządzenie może być odesłane do użytkownika nawet na następny dzień od przyjęcia do serwisu. Brak możliwości naprawy na gwarancji oznacza praktycznie odesłanie nowego urządzenia. Po okresie gwarancji zapewniamy równie szybką naprawę.

Bezpieczeństwo


W przypadku bezpośredniego kontaktu z ludzkim ciałem (z użytkownikiem lub osobą poddawaną zabiegowi) należy mieć na uwadze bezpieczeństwo osobiste. Pomijając możliwość obrażeń mechanicznych, którym zapobiegać ma obowiązek użytkownik, należy pamiętać, że mikrosilniki są urządzeniami elektrycznymi. Istnieją rozwiązania zasilane z baterii lub akumulatorów – takie raczej nie stanowią zagrożenia porażeniem, ale z reguły dysponują słabymi parametrami lub są ciężkie.

Większość mikrosilników jest zasilana z sieci energetycznej, której napięcie jest zdecydowanie niebezpieczne. Wszystkie urządzenia firmy SAESHIN posiadają w jednostkach kontrolnych transformatory separujące obniżające napięcie sieciowe do poziomu bezpiecznego dla człowieka. Dopiero takim napięciem są zasilane elementy wykonawcze mikrosilnika (elektronika i silnik). Wykorzystanie tanich i lekkich urządzeń zasilanych bezpośrednio z sieci energetycznej może się wydawać atrakcyjne, jednakże potencjalne następstwa np. zalania wodą mogą być tragiczne.

Bardzo ważne jest również, by mikrosilniki nie były używane w obecności oparów substancji łatwopalnych (gaz, benzyna, itp.), gdyż iskry powstające przy przełączaniu wyłączników oraz w komutatorach silników szczotkowych mogą doprowadzić do zapłonu gazu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach stają się atestowane silniki bezszczotkowe.